Відкритий урок в 7 класі
Тема: «Окиснення. Горіння. Умови виникнення та припинення горіння»
Мета:
Навчальна:
Сформувати
поняття про окиснення та горіння, ознайомити учнів з умовами виникнення і припинення горіння,
з явищами повільного окиснення. продовжити
формувати вміння і навички
роботи з підручником, в групах, індивідуально.
Розвиваюча:
розвивати логічне мислення,
Виховна:
вміти застосовувати свої знання у повсякденному житті, дотримуватись правил техніки безпеки при роботі з вогнем,
Тип уроку:
комбінований
Хід уроку
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань
І. Перевірка домашнього завдання:
Самостійна робота
Два учня працюють біля дошки.
1 завдання: скласти формули оксидів
2 завдання: з'єднати речовини так, щоб утворилися формули.
Робота для групи учнів.
3 завдання: розгадати кросворд
Питання:
1. Одиниця вимірювання «кількості речовини».
2.
Най дрібніша частинка речовини, що
зберігає його властивості.
3.
Цей елемент має в. а. м. 31.
4.
Складна речовина, що складається з
двох елементів, один з яких...
5.
Це число атомів елементів у
формулах речовини.
6.
Елемент, який має постійну валентність - II.
Робота з
класом.
-
Місцерозташування хімічного елементу – Оксигену.
-
Порядковий номер Оксигену.
-
Відносна атомна маса Оксигену.
-
Валентність Оксигену.
Загадки.
Бінарні звуться ці
Сполуки.
В них, міцно взявшись за руки,
Два елементи сполучились.
Які сполуки утворились? (Оксиди)
Видозмін аж дві він мас.
Із пробірки воду витісняє.
Цілий клас сполук за ним назвали —
Без нього й нас не будо б з вами. (Кисень)
Він із реакції незмінний сам виходить
Та швидше з ним реакція проходить. (Каталізатор)
В них, міцно взявшись за руки,
Два елементи сполучились.
Які сполуки утворились? (Оксиди)
Видозмін аж дві він мас.
Із пробірки воду витісняє.
Цілий клас сполук за ним назвали —
Без нього й нас не будо б з вами. (Кисень)
Він із реакції незмінний сам виходить
Та швидше з ним реакція проходить. (Каталізатор)
Узагальнення
вчителя
II. Мотивація учбової діяльності
Існує легенда, що коли до міста Сіракуза наблизився ворожий флот, Архімед дав команду усім мешканцям міста принести дзеркала і на правити їх на одну частину корабля. Флот був знищений.
Повідомлення теми і мети уроку
1.
Чому починається горіння?
2.
Що відбувається з речовиною під час
горіння?
3.
Як можна припинити горіння?
1. Щоб речовину запалити, необхідно:
Ø нагріти її до температури займання;
Ø Забезпечити доступ кисню.
2.
Чому ж речовина горить? Що підтримує
її горіння? Яка значення має горіння в житті людини?
3.
Як же припинити горіння?
Презентація «Умови виникнення та
припинення горіння»
Демонстрація
досліду.
Клас
розбивається на команди, пропонує свої варіанти
припинення горіння.
-
загорівся одяг на людині;
-
загорілася будівля;
-
загорівся телевізор;
-
загорівся килим;
-
горить вогнище;
-
горить ліс;
-
горить розлита нафта в океані;
-
загорілося у гаражі промаслене ганчір'я.
Після обговорення пропонується вірш:
Газ зусиль не тратить марно,
Все горить у ньому гарно!
Також є він санітаром,
Бо не терпить він сміття.
І рослинне, і тваринне
Обумовлює гниття...
Про що йдеться мова у цьому вірші?
Так, взаємодія
речовин з киснем (без горіння) - називається повільним окисненням.
Хто може привести приклади повільного окиснення ?
Повільне окиснення корисне чи шкідливе для людини?
Робота з підручником.
Самостійне читання , обговорення, учні
виписують корисні та шкідливі процеси
повільного окиснення в зошит (зачитують виписане):
-
окислення поживних речовин в організмі;
-
гниття гною;
-
окислення вугілля на шахтах;
-
скисання молока;
-
темнішає з часом поверхня металів;
-
бродіння соку.
Чи може повільне
окиснення перейти в горіння? Навести приклади.
III. Узагальнення
- Що таке горіння?
- Які ви знаєте умови виникнення і
припинення горіння?
- Чим повільне окиснення відрізняється від
горіння? Чим схоже?
Оцінювання
Ребус
Д/з: § 19
прочитати, ребуси скласти.